16.0k views
5 votes
A division has the following data: Sales $320,000, Variable costs $200,000, and Fixed costs $140,000. If the division were eliminated, the fixed costs would be allocated to other divisions. What the net impact on the company’s overall profit if the division is eliminated?

User Theyuv
by
6.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Effect on income= $120,000 loss

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Sales $320,000

Variable costs $200,000

Fixed costs $140,000.

None of the fixed costs are avoidable. Therefore, they shouldn't be taken into account to make the decision.

Effect on income= Sales - varaible cost

Effect on income= 320,000 - 200,000= $120,000 loss

User Alfonzo
by
6.5k points