Answer:
Unit product cost= $204
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Number of units produced 10,700
Variable costs per unit:
Direct materials $108
Direct labor $51
Variable manufacturing overhead $7
Fixed manufacturing overhead $417,300
Under the absorption costing method, the unit product cost is calculated using the direct material, direct labor, and total unitary overhead.
First, we need to calculate the unitary fixed manufacturing overhead
unitary fixed manufacturing overhead = 417,300/10,700= $39 per unit
Unit product cost= 108 + 51 + 7 + 39= $204