Answer:
Instructions are below.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Variable cost:
Direct material= $0.50 per unit
Fixed cost:
Fixed overhead= $15,000
Total cost for 10,000 units:
Variable cost= 0.50*10,000= 5,000
Fixed costs= 15,000
Total cost= $20,000
Total cost for 15,000 units:
Variable cost= 0.50*15,000= 7,500
Fixed costs= 15,000
Total cost= $22,500