202k views
3 votes
A bicycle store costs ​$4000 per month to operate. The store pays an average of ​$75 per bike. The average selling price of each bicycle is ​$155. How many bicycles must the store sell each month to break​ even?

User Nurdin
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

50 you need to break even

Explanation:

4000+75n= stores operating costs

155N=stores profit

155n=4000+75n

-75 -75

80n=4000

80/80 4000/80

N=50

User Rsnickell
by
6.8k points