211k views
3 votes
Store A: 12 pack for $3.00 Store B: 22 pack for $5.50 Store C: 18 pack for $4.75 Store D: 36 pack for $8.00 There is a sale on soft drinks, so four stores are competing with each other. Which store offers the best buy?

User Swannee
by
4.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

D

Explanation:

User Rohit Malish
by
5.3k points
3 votes

Answer: Store D: 36 pack for $8.00

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

STEP - BY - STEP EXPLANATION

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

You have to divide the amount of money by the pack number. So A would be 0.25 cents per soda. B would be 0.25 cents per soda. C would be 0.26 cents per soda. And finally, D would be 0.22 cents per soda. Therefore Store D would be the best buy.

Hope this helps!!!!!!!!! ◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

User Camilomq
by
4.8k points