menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $6.08. What is the cost per pound of the sweet potatoes? OA. $1.43 OB. $0.66 oc. $10.08 OD. $1.52
asked
Feb 19, 2021
143k
views
5
votes
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $6.08. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
OA. $1.43
OB. $0.66
oc. $10.08
OD. $1.52
Mathematics
middle-school
AvahW
asked
by
AvahW
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
D. $1.52
Explanation:
6.08/4 = 1.52/1
Sigex
answered
Feb 22, 2021
by
Sigex
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
The answer is 1.52 because $6.08 divided by 4 = $1.52
Rahulrvp
answered
Feb 26, 2021
by
Rahulrvp
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 13, 2017
223k
views
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.92.what is the cost per pound of the sweet potatoes?
Mufri A
asked
Dec 13, 2017
by
Mufri A
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
223k
views
asked
Apr 27, 2020
150k
views
Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $7.25. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
Fabian Schmengler
asked
Apr 27, 2020
by
Fabian Schmengler
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
150k
views
asked
May 8, 2021
39.3k
views
Sandra brought 3 pounds of sweet potatoes for $4.41. What is the cost per pound of the sweet potatoes.
Majkl
asked
May 8, 2021
by
Majkl
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
39.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org