61.3k views
3 votes
The grocery store has a sale on soup. One can cost $2.59 but you can buy 8 cans for a total of $16.00. How much do you save per can if you buy 8 at the sale price?

1 Answer

7 votes

Answer:

0.59

Explanation:

Find the unit rate of the 8 pack

To find the unit rate, divide the cost by the number of cans

cost/cans

16/8

2

To find how much you save, find the difference (subtract) of the 2 prices

2.59-2

0.59

So, you save 0.59 per can if you buy the 8 pack

Hope this helps! :)

User Psoares
by
5.6k points