Answer:
$659300
Step-by-step explanation:
Given: Total material used= $64300.
Direct labor= $198400.
Factory overhead= $402900.
Beginning work in progress= $187800.
Ending work in progress inventory= $194100.
Now, calculating the budgeted cost of goods manufactured.
Budgeted cost of goods manufactured=
⇒ Budgeted cost of goods manufactured=

⇒ Budgeted cost of goods manufactured=

∴ Budgeted cost of goods manufactured=

Hence, the budgeted cost of goods manufactured for the year is $659300.