88.5k views
1 vote
Castroville Street and Vindale Avenue intersect. If the diagonal distance across the intersection is 10 meters and Castroville Street is 8 meters wide, how wide is Vindale Avenue?

User Sharde
by
7.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The length of Vindale Avenue = x = AB = 6 m

Explanation:

Given data

Diagonal distance AC = 10 m

BC = length of castroville Street = 8 m

Let the length of Vindale Avenue = x

Thus a Δ ABC is formed.

From the Δ ABC


AC^(2) = AB^(2) + BC^(2)


10^(2) = x^(2) + 8^(2)


x^(2) = 100 - 64


x^(2) = 36

x = 6 m

Therefore the length of Vindale Avenue = x = AB = 6 m

Castroville Street and Vindale Avenue intersect. If the diagonal distance across the-example-1
User Dave Cameron
by
6.9k points