59.5k views
3 votes
What mass of hydrogen will be produced by the reaction of 67.3 g of tin with excess water according to the following reaction?

User TomerBu
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Mass of hydrogen produced =2.28 g

Step-by-step explanation:

Given data:

Mass of tin = 67.3 g

Mass of hydrogen produced = ?

Solution:

Chemical equation:

Sn + 2H₂O → SnO₂+ 2H₂

Number of moles of Sn:

Number of moles = mass/ molar mass

Number of moles = 67.3 g/ 118.71 g/mol

Number of moles = 0.57 mol

Now we will compare the moles of tin with hydrogen from balance chemical equation.

Sn : H₂

1 : 2

0.57 : 2×0.57 = 1.14

Mass of hydrogen:

Mass = number of moles ×molar mass

Mass = 1.14 mol × 2 g/mol

Mass = 2.28 g

User Vadim Motorine
by
6.8k points