Answer:
e) Adonis must pay $270,000 at maturity plus 20 interest payments of $14,850 each.
Step-by-step explanation:
Based on this information,Adonis Corporation is issuing a coupon paying bond.
- The $286,827 that they receive is the market price/ market value of the bond.
- The duration of the bond = 10 years, however, since the coupons are paid semiannually, there will be 10*2 = 20 payments in total.
- Semi annual coupon payment; PMT = (11%/2) *270,000 = $14,850
- The $270,000 is the face value of the bond which must be repaid at the end of the life of this bond.
- Therefore, Adonis must pay $270,000 at maturity plus 20 interest payments of $14,850 each.