18.8k views
0 votes
What is the diameter of a circle with the circumference of 18 feet

User LudvigH
by
6.7k points

2 Answers

2 votes

Answer: d ≈ 5.73 ft

Step-by-step explanation: Using the formulas

C=2πr

d=2r

Solving for d

d= C/π = 18/π ≈ 5.72958ft

User ENca
by
7.1k points
3 votes

Answer:

5.732484076 =d

Explanation:

The circumference is given by

C = pi*d

18 = 3.14 *d

Divide each side by 3.14

18/3.14 = 3.14d/3.14

5.732484076 =d

User Borbulon
by
7.0k points