165k views
1 vote
At Joe's Cafe 3 cup of coffee and 6 donuts cost 15$ and 5cups of coffee and 12 donuts cost $28 what is the cost of one donut and what is the cost of one cup of coffee

1 Answer

1 vote
One doughnut cost $0.90 and one coffee cost $1.40
User Inrob
by
5.0k points