menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
the cost of a pen is 3 times the cost of a pencil and cost of a notebooks is four times that of a pen. If the cost of 6 pencils, two pens, and one notebook is $18, what is the cost of 1 pen?
asked
Sep 4, 2021
168k
views
5
votes
the cost of a pen is 3 times the cost of a pencil and cost of a notebooks is four times that of a pen. If the cost of 6 pencils, two pens, and one notebook is $18, what is the cost of 1 pen?
Mathematics
high-school
ThibThib
asked
by
ThibThib
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
I think the cost of 1 pen would be $9.
Dale Jefferson
answered
Sep 5, 2021
by
Dale Jefferson
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer:
9
Explanation:
Ikuchris
answered
Sep 8, 2021
by
Ikuchris
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
Need answer to math problem!!!
Which property is shown in the problem below? -8(x-3y-9) = -8x+24y+72 A the associative property B the commutative property C the distributive property D the division property ASAP
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org