Answer: 1800 L
Step-by-step explanation:
Given that,
Original pressure of gas (P1) = 180 kPa
Original volume of gas (V1) = 1500 L
New pressure of gas (P2) = 150 kPa
New volume of gas (V2) = ?
Since pressure and volume are given while temperature is held constant, apply the formula for Boyle's law
P1V1 = P1V2
180 kPa x 1500 L = 150 kPa x V2
270000 kPa•L = 150 kPa•V2
Divide both sides by 150 kPa
270000 kPa•L/150 kPa = 150 kPa•V2/150 kPa
1800L = V2
Thus, the new volume of the gas is 1800 liters.