menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Three cunces of cinnamon cost $2.40 if there are 16 ounces in 1 pound how much does cinamon cost per pound
asked
Feb 28, 2021
197k
views
0
votes
Three cunces of cinnamon cost $2.40 if there are 16 ounces in 1 pound how much does cinamon cost per pound
Mathematics
middle-school
Errorpro
asked
by
Errorpro
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer: One pound of cinnamon costs $12.80
Anthony Stringer
answered
Mar 4, 2021
by
Anthony Stringer
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 19, 2021
167k
views
a recipe calls for 4 teaspoons of cinnamon to make 2 dozen oatmeal cookies .how many teaspoons of cinamon are needed to make 60 oatmeal cookies?
Sylvester V Lowell
asked
Jul 19, 2021
by
Sylvester V Lowell
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
167k
views
asked
Oct 18, 2024
143k
views
The weight of a glass of water is 4.63 ounces. The empty glass weighs 3.47 cunces. What is the weight of the water in the glass? A. 1.16gz B
Artur Barseghyan
asked
Oct 18, 2024
by
Artur Barseghyan
8.4k
points
Physics
high-school
1
answer
5
votes
143k
views
asked
Dec 23, 2024
116k
views
32.) Jessica wants to purchase a drink dispenser for her kitchen at home. She is looking at two options. One holds 128 fluid cunces of water and one holds 10 pints of water Which one will hold more 1 cup
Mhluzi Bhaka
asked
Dec 23, 2024
by
Mhluzi Bhaka
7.6k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
116k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org