Answer:
The answer to your question is P = 0.40 atm
Step-by-step explanation:
Data
number of moles = 0.15
temperature = 23°C
volume = 8.9 L
constant (R) = 0.082 atm L / mol°K
pressure = ?
Process
1.- Use the ideal gas formula to solve this problem
Formula
PV = nRT
-Solve for P
P = nRT / V
2.-Convert temperature to °K
Temperature = 23 + 273 = 296°K
3.- Substitution
P = (0.15 x 0.082 x 296) / 8.9
4.- Simplification
P = 3.641 / 8.9
5.- Result
P = 0.40 atm