128k views
2 votes
which is a better buy: a 12 lb bag of cat food for $18 or 15 lb bag of cat food for $24. justify your answer from showing the unit cost of each bag?​

User Jennee
by
5.6k points

1 Answer

6 votes

The 12 lb bag for $ 18 is better to buy.

Explanation:

Given,

Choice 1: A 12 lb bag for $ 18.

Choice 2: A 15 lb bag for $ 24.

To find which choice is better.

For choice 1:

12 lb bag cost $ 18

1 lb bag costs = $ 18÷12 = $ 1.5

For choice 2:

15 lb bag cost $ 24

1 lb bag costs = $ 24÷15 = $ 1.6

Hence,

The 12 lb bag for $ 18 is better to buy.

User Anko
by
5.8k points