Answer:
The Speed of the plane in still air and wind are 172 and 17 km per hour respectively
Explanation:
Let the speed of the plane in still air and speed of wind are
P and W km per hour.
The speed of the plane with wind is
P+W=189 km per hour ______________ (1)
The speed of the plane against wind is
P-W=155 km per hour __________________ (2)
Now Adding equations (1) and (2) we get
P+W=189

______________


∴ P=172
Substituting the values of P in the equation (1) we get



∴ W=17
∴ the values of P and W are 172 ad 17 respectively
Hence the Speed of the plane in still air and wind are 172 and 17 km per hour respectively.