40.6k views
2 votes
Rory, Phil, and Ricky are competing in a golf match. Their probabilities of winning the match are as follows: P(Rory wins)=20% P(Phil wins)=0.05 P (Rickie wins)=3/4

2 Answers

3 votes

Answer:

Phil wins, Rory wins, Rickie wins

Explanation:

P (Rory wins) =
20%% =
0.2

P (Phil wins) =
0.05

P (Rickie wins) =
(3)/(4) =
0.75


0.05 <
0.2 <
0.75

The events are listed below from least to most likely.

Phil wins, Rory wins, Rickie wins

User Iuliu
by
6.6k points
4 votes

Answer:

Step-by-step explanation: Phil wins

Rory wins

Rickie wins

User Rania
by
7.3k points