Answer:
The ball will take 2.6 seconds to hit the ground again.
Explanation:
Sam kicks a soccer ball from the ground. The height of the ball (in feet) can be modeled with the function, h(t) = −16t(t − 2.6), where t is the time in seconds after the ball is kicked.
So, the ball will be at ground when h = 0 = - 16t(t - 2.6)
⇒ t = 0 or t = 2.6.
Therefore, the ball will take 2.6 seconds to hit the ground again. (Answer)