82.5k views
3 votes
How many moles of Fe2O3 will be produced from a 18.0 grams of Fe

User Goblin
by
6.6k points

2 Answers

6 votes

Answer:

0.161 moles of Fe2O3 produced.

Step-by-step explanation:

This is Khan academy's answer!

User Mike Walker
by
7.5k points
2 votes

Answer:

The answer to your question is 0.113 moles of Fe₂O₃

Step-by-step explanation:

Data

moles of Fe₂O₃ = ?

mass of Fe₂O₃ = 18 grams

Process

1.- Calculate the molar mass of Fe₂O₃

Fe₂O₃ = (56 x 2) + (16 x 3)

= 112 + 48

= 160 g

2.- Use proportions to solve this problem. The molar mass is equivalent to 1 mol.

160 g of Fe₂O₃ --------------- 1 mol

18 g of Fe₂O₃ ---------------- x

x = (18 x 1)/160

x = 0.113 moles of Fe₂O₃

User Anil Koppula
by
7.1k points