184k views
2 votes
At Miramar college, 71% of students will graduate. Of students who will graduate, 53% are female. At the college 49% are male and the rest female. What is the probability that a randomly selected student is female and will graduate?

User LaBUBU
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

0.3763

Explanation:

Given :

  • Students graduated = 71%
  • Male students = 49%
  • Female Students = 100% - 49% = 51%
  • Female students out of graduated students = 53%

Prob (Female & Graduate) = Proportion of female of students who graduate who graduate

= 53% of 71% = 0.53 x 0.71 = 0.3763

User Scorer
by
7.4k points