156k views
4 votes
Average Rate of Return—New Product Micro Tek Inc. is considering an investment in new equipment that will be used to manufacture a smartphone. The phone is expected to generate additional annual sales of 4,000 units at $450 per unit. The equipment has a cost of $940,000, residual value of $20,000, and an eight-year life. The equipment can only be used to manufacture the phone. The cost to manufacture the phone follows: Cost per unit: Direct labor $20 Direct materials 205 Factory overhead (including depreciation) 39 Total cost per unit $264 Determine the average rate of return on the equipment. If required, round to the nearest whole percent.

User Laurina
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

155%

Step-by-step explanation:

The computation of Average rate of return is shown below:-

Annual operating income = Sales - Manufacturing cost

= (4,000 × $450) - (4,000 × $264)

= $744,000

Average investment = (Initial cost + Residual value) ÷ 2

= ($940,000 + $20,000) ÷ 2

= $480,000

Average rate of return = Average annual operating income ÷ Average investment

= $744,000 ÷ $480,000

= 155%

User Edudjr
by
7.5k points