169k views
3 votes
Calculate the heat necessary to raise the temperature of 40.0 g of aluminum from 20.0 C to 700.0 C

2 Answers

6 votes

Answer:

We need 40.4 kJ to raise the temperature to 700.0 °C

Step-by-step explanation:

Step 1: Data given

Mass of aluminium = 40.0 grams

Specific heat of aluminium = 0.900 J/g°C

The initial temperature = 20.0 °C

The final temperature = 700.0 °C

The melting point of aluminium = 660.3 °C

Step 2: Calculate heat needed to raise aluminium from 20.0 °C to 660.3 °C

Q = m*C*ΔT

⇒with Q = the heat needed = TO BE DETERMINED

⇒with m =the mass of aluminium = 40.0 grams

⇒with c = the specific heat of aluminium = 0.90 J/g°C

⇒with ΔT = the change of temperature = T2 - T1 = 660.3 - 20.0 = 640.3 °C

Q = 40.0 * 0.900 * 640.3

Q = 23050.8 J

Step 3: Calculate heat need to melt aluminium

Q = m*ΔHfusion

Q = 40.0 g*398 J/g

Q = 15920 J

Step 4: Calculate heat needed to raise aluminium from 660.3 to 700.0°C

Q = m*C*ΔT

⇒with Q = the heat needed = TO BE DETERMINED

⇒with m =the mass of aluminium = 40.0 grams

⇒with c = the specific heat of aluminium = 0.90 J/g°C

⇒with ΔT = the change of temperature = T2 - T1 = 700 - 660.3 = 39.7 °C

Q = 40.0 * 0.90 * 39.7

Q = 1429.2 J

Step 5: Calculate the total heat needed

Q = 23050.8 + 15920 + 1429.2

Q = 40400 J = 40.4 kJ

We need 40.4 kJ to raise the temperature to 700.0 °C

User Muhqu
by
5.0k points
3 votes

Answer:

2.45 × 10⁴ J

Step-by-step explanation:

We can calculate the heat necessary to raise the temperature of 40.0 g of aluminum from 20.0 °C to 700.0 °C using the following expression.

Q = c × m × ΔT

where,

  • Q: heat
  • c: specific heat of aluminum (0.900 J/g.°C)
  • m: mass
  • ΔT: change in the tmeperature

Q = c × m × ΔT

Q = (0.900 J/g.°C) × 40.0 g × (700.0 °C - 20.0 °C)

Q = 2.45 × 10⁴ J

User Dso
by
5.2k points