174k views
5 votes
What is the cost per pencil

What is the cost per pencil-example-1

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.12/pencil

Explanation:

The cost per pencil would be the unit cost or the slope of the given line.

Let's choose the point on the line (200, $24). Note that the graph passes through (0, 0) as well. Then the slope = unit cost per pencil is

m = rise / run = $24/200 pencils = $0.12/pencil

User Vasyl Zvarydchuk
by
5.2k points