174k views
5 votes
What is the cost per pencil

What is the cost per pencil-example-1

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.12/pencil

Explanation:

The cost per pencil would be the unit cost or the slope of the given line.

Let's choose the point on the line (200, $24). Note that the graph passes through (0, 0) as well. Then the slope = unit cost per pencil is

m = rise / run = $24/200 pencils = $0.12/pencil

User Vasyl Zvarydchuk
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories