Answer:
$0.12/pencil
Explanation:
The cost per pencil would be the unit cost or the slope of the given line.
Let's choose the point on the line (200, $24). Note that the graph passes through (0, 0) as well. Then the slope = unit cost per pencil is
m = rise / run = $24/200 pencils = $0.12/pencil