137k views
4 votes
Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $18.72. What is the unit cost per tube of lip gloss?

User Giotskhada
by
7.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

0.78¢

Explanation:

price÷pack qty = cost per tube

$18.72÷24=0.78

User Marcus Whybrow
by
7.3k points
4 votes

Answer:

$0.78 per tube

Explanation:

18.72 divided by 24

User Dave Adelson
by
7.4k points