Answer:
Explanation:.
Given that,
Let the mass of the person be
m = 75kg
Mass of the earth is
M = 6 × 10²⁴ kg
Spend of the person is
v = 2m/s.
Let the recoil speed of the earth be V.
Using conservation of momentum
P(initial) = P(final)
Initial momentum is 0
Pi = Pf
0 = mv + MV
V = —mv/M
V = — 75 × 2 / 6×10²⁴
V = —2.5×10^-23 m/s
Therefore, the recoil speed of the earth is 2.5×10^-23 and it is very very small, therefore, it is unmeasurable.