233k views
1 vote
Juan is buying soda for a class party. he can go to the vending machine and buy 12-oz cans for $0.60 each, to the corner store and get 20-oz bottles for $0.95, or to the grocery store and get 32-oz jugs for $1.55. Which is the best deal?

User Myon
by
4.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Best deal is corner store

Explanation:

LCM is 480 oz

480 oz of the Vending Machine would be £24 (0.60 x (480/12))

480 oz of the Corner Store would be £22.80 (0.95 x (480/20))

480 oz of Grocery store would be £23.25 (1.55 x (480/32))

User Csgroen
by
5.3k points