157k views
0 votes
Determine the farthest away a car can be at night so that your eyes can resolve the two headlights. Assume that the the diameter of your pupil is 0.50 cm, the dominant wavelength emitted by headlights is 500 nm and car headlights are about 1.4 m apart. Express your answer with the appropriate units.

1 Answer

4 votes

Answer:

The farthest distance is
L_(max)=11.48 km

Step-by-step explanation:

The angular resolution is mathematically represented as


\theta = (Z)/(L) = (1.22 \lambda)/(d)

Where Z is the distance between the car head lamp with a value Z = 1.4 m

L is the distance between the eye and the car


\lambda is the wavelength with a value 500 nm =
= 500 *10^(-9)m

d is the diameter of the eye with a value d = 0.50 cm =
= (0.50)/(100) = 0.005m

The maximum distance
L_(max) is given as


L_(max) = ((1.4) *0.005)/(1.22 * (500 *10^(-9)))


= 11.48*10^(3)m


=11.48 km

rrrrrrr

User VolatileRig
by
7.0k points