Answer:
Time period = 2.5 sec
Frequency = 0.4 Hz
Amplitude = 0.26 m
Maximum speed = 0.65

Step-by-step explanation:
No. of oscillations = 14
Time = 35 sec
(a). Time period of oscillation

T = 2.5 sec
This is the time period.
(b). Frequency


f = 0.4 Hz
This is the frequency.
(c). Oscillation from one side to another side is 65 - 13 = 52 cm = 0.52 m
Hence amplitude

A = 0.26 m
This is the amplitude.
(d). The maximum speed

2 × 3.14 × 0.4 × 0.26
0.65
