Answer:
65.78% probability a sample of 90 test takers will provide a sample mean test score within 10 points of the population mean of 502 on the Critical Reading part of the test.
Explanation:
To solve this question, we need to understand the normal probability distribution and the central limit theorem.
Normal probability distribution
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Central Limit Theorem
The Central Limit Theorem estabilishes that, for a normally distributed random variable X, with mean
and standard deviation
, the sampling distribution of the sample means with size n can be approximated to a normal distribution with mean
and standard deviation
.
For a skewed variable, the Central Limit Theorem can also be applied, as long as n is at least 30.
In this problem, we have that:

What is the probability a sample of 90 test takers will provide a sample mean test score within 10 points of the population mean of 502 on the Critical Reading part of the test?
This is the pvalue of Z when X = 502+10 = 512 subtracted by the pvalue of Z when X = 502-10 = 492.
X = 512

By the Central Limit Theorem



has a pvalue of 0.8289
X = 492



has a pvalue of 0.1711
0.8289 - 0.1711 = 0.6578
65.78% probability a sample of 90 test takers will provide a sample mean test score within 10 points of the population mean of 502 on the Critical Reading part of the test.