Answer:
2.65 MPa
Step-by-step explanation:
To find the normal stress (σ) in the wall of the basketball we need to use the following equation:

Where:
p: is the gage pressure = 108 kPa
r: is the inner radius of the ball
t: is the thickness = 3 mm
Hence, we need to find r, as follows:

Where:
d: is the outer diameter = 300 mm

Now, we can find the normal stress (σ) in the wall of the basketball:
Therefore, the normal stress is 2.65 MPa.
I hope it helps you!