Answer:
250 minutes of calling will cost same using both plans.
$53
Explanation:
Please consider the complete question.
A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $23 plus an additional $0.12 for each minute of calls. Plan B costs $18 plus an additional $0.14 of each minute of calls. For what amount of calling do the two plans cost the same? What is the cost when the two plans cost the same?
Let x represent the number of call minutes.
The total cost of calling for x minutes using plan A would be cost of x minutes plus fixed charge that is
.
The total cost of calling for x minutes using plan B would be cost of x minutes plus fixed charge that is
.
To find the number of minutes for which both plans will have same cost, we will equate total cost of x minutes for both plans and solve for x.
![0.14x+18=0.12x+23](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/sil0f110uvca7a2l6igspstdab9nclpfg2.png)
![0.14x-0.12x+18=0.12x-0.12x+23](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/4kbcqwxfan1itr33587f8bt9uua0ugw07x.png)
![0.02x+18=23](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/vlquc1808zolt117bbobgfqw8vn85td0xa.png)
![0.02x+18-18=23-18](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/8scqsmnddru9v89ld8mykq6fo3fa20aqv5.png)
![0.02x=5](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/153m1knwyj8p342coc6ks7fkm0cgzvvqh5.png)
![(0.02x)/(0.02)=(5)/(0.02)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/bdinar0p9u8fvrsho2ejg7r8787dz8k71f.png)
![x=250](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/r1avvzmhgc3jrb3xquungxxuc8ngkl60mb.png)
Therefore, calling for 250 minutes will cost same using both plans.
Upon substituting
in expression
, we will get:
![0.14(250)+18=35+18=53](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/pl8ycchv79iydyabdq642jrgbwc7bc5e5s.png)
Therefore, the cost will be $53, when the two plans cost the same.