233k views
2 votes
If mrs.burks spent $3.87 on grapes at kroger and bought 3.05 , pounds how much was each pound.

I NEED HELLPPP​

User Morten J
by
5.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$1.27

Explanation:

The cost of a unit item can be found by dividing the total amount paid by the total quantity given. In this case, the total quantitu is given as 3.05 pounds and the price is also given.

Since 3.05 pounds cost a total of $3.87 then the cost per pound would be given by dividing the amount paid by the pounds given

$3.87÷3.05=$1.2688524590163 per pound

Rounded off, then 1 pound is approximately $1.27

User Barzee
by
6.0k points