Answer:
0.78 Nm
Step-by-step explanation:
Parameters given:
Length of the loop, L = 3.02 m
Current in the loop, I = 2.25 A
Magnetic field strength, B = 0.475 T
The torque acting on a loop of wire with radius, r, carrying a current, I, in magnetic field, B, is given as:
τ = N * I * A * B
Where N = number of turns = 1
A = area of loop = pi * r²
We do not have the radius of the loop, but we can find it. The length of the loop is the same as the circumference. Hence, we can find the radius and the area of the loop.
L = 2 * pi * r
3.02 = 2 * pi * r
=> r = 0.481 m
The area, A, will be:
A = pi * r² = pi * 0 481² = 0.726 m²
Therefore, the torque acting on the loop of wire is:
τ = 0.726 * 2.25 * 0.475
τ = 0.78 Nm