Answer:
97%
Step-by-step explanation:
The balanced equation for the reaction is given below:
C6H10O4(l) + 2NH3(g) + 4H2(g)
—> C6H16N2(l) + 4H2O(l)
Next, we'll calculate the mass of C6H10O4 that reacted and the mass of C6H16N2 produced from the balanced equation. This is illustrated below:
Molar Mass of C6H10O4 = (12x6) + (10x1) + (16x4) = 72 + 10 + 64 = 146g/mol
Molar Mass of C6H16N2 = (12x6) + (16x1) + (14x2) = 72 + 16 + 28 = 116g/mol
Next, let us calculate the theoretical yield of C6H16N2. This is illustrated below:
From the balanced equation above,
146g of C6H10O4 produced 116g of C6H16N2.
Therefore, 750g of C6H10O4 will produce = (750x116)/146 = 595.89g of C6H16N2.
Now, we can calculate the percentage yield of C6H16N2 as follow:
Actual yield = 578g
Theoretical yield = 595.89g
Percentage yield =?
%yield = Actual yield /Theoretical yield x100
%yield = 578/595.89 x 100
%yield = 97%
Therefore, the percentage yield of C6H16N2 is 97%