224k views
4 votes
What volume would a 1 mol sample of gas occupy at deg and 760 mmHg of pressure ?

1 Answer

4 votes

Answer:

V = 22.41 L

Step-by-step explanation:

Given data:

Number of moles= 1 mol

Temperature = 0°C (273 K)

Pressure = 760 mmHg (1 atm)

Volume occupied = ?

Solution:

The given problem will be solve by using general gas equation,

PV = nRT

P= Pressure

V = volume

n = number of moles

R = general gas constant = 0.0821 atm.L/ mol.K

T = temperature in kelvin

Now we will put the values.

V = nRT/P

V = 1 mol × 0.0821 atm.L/ mol.K × 273 K / 1 atm

V = 22.41 L

User Ricardo Vieira
by
6.3k points