Answer:
The value of the total internal energy produced during this process is 450 J.
Step-by-step explanation:
The expression for the work done in terms of force and displacement is as follows;
W=Fs
Here, W is the work done, F is applied force and s is the displacement.
Calculate the work done.
Put F= 25 N and s= 30 m in the above expression.
W=(25)(30)
W= 750 J
The expression for the work done in terms of the change in the kinetic energy from work energy theorem is as follows;

Here,
is the change in the kinetic energy.
Total internal energy= work done - kinetic energy
Put work done= 750 J and kinetic energy= 300 J.
Total internal energy=750 - 300
= 450 J
The remaining energy will get transformed into internal energy.
Therefore, the value of the total internal energy produced is 450 J.