45.4k views
4 votes
A share of common stock just paid a dividend of $3.25. It is expected that the stock will grow at a rate of 18 percent. If investors require a rate of return of 24 percent, what should be the price of the stock? (Do not round intermediate calculations. Round final answer to two decimal places.)

User Jlucasps
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

At the expected growth rate of 18% and rate of return 24% the stock price will be $63.92

Step-by-step explanation:


Stock price = Dividend paid (1 + long run growth rate) / (Required rate of return - long run growth rate)

Stock price = $3.25 * (1+18%) / (24%- 18%)

Stock price = $3235 /0.06

Stock price = $63.92

Thus the stock price will be $63.92

User Nadav Ofir
by
6.7k points