Answer:
a) x = 80.40
s = 29.54
b) lower limit = 69.53
upper limit = 91.27
Explanation:
The mean price is:

The standard deviation is
![s=\sqrt{(1)/(n-1)\sum(x_i-\bar X)^2}=\sqrt{(1)/(19)[(50-80.4)^2+...+(70-80.4)^2]} \\\\s=\sqrt{(15,471)/(19) }=√(814.25) =29.54](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/yczaffv3o0xapu05v8ctvtpjj743sja89p.png)
We have to calculate a 90% CI for the mean.
The z-value for a 90% confidence interval is z=1.645.
The margin of error is:

The 90% CI is
