179k views
2 votes
The heat transfer coefficient of steel is 26 watts per square meter degree Celsius ​[W/(m2​ °C)]. Convert this value into units of calories per square centimeter second kelvin ​[cal/(cm2 s​ K)]. g

User Bmunk
by
7.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:

The answer is
0.000227(cal)/(cm^(2) sK)

Step-by-step explanation:

The unit conversion of Watts in to calories is equal to:

1 W = 0.24 cal/s


1(W)/(m^(2)C ) *(0.24(cal)/(s) )/(1W) *(1m^(2) )/(100^(2)cm^(2) ) *(1C)/((1+273)K) =8.759x10^(-6) (cal)/(cm^(2) sK)


26(W)/(m^(2)C ) * (8.759x10^(-6) (cal)/(cm^(2)sK ) )/(1(W)/(m^(2)C ) ) =0.000227(cal)/(cm^(2) sK)

User Caleb Liu
by
7.0k points
7 votes

Answer:


h = 6.210* 10^(-4)\,(cal)/(cm^(2)\cdot s \cdot K)

Step-by-step explanation:

The value of the heat transfer coefficient at needed units is:


h = \left(26\,(J)/(s\cdot m^(2)\cdot ^(\textdegree)C)\right)\cdot ((1\,cal)/(4.187\,J) )\cdot ((1\,m^(2))/(10000\,cm^(2)) )\cdot ((1\,^(\textdegree)C)/(1\,K) )


h = 6.210* 10^(-4)\,(cal)/(cm^(2)\cdot s \cdot K)

User Robert Munn
by
7.4k points