Answer:
Therefore F=2.387 hours gives a minimum value of energy expenditure E.
Explanation:
Given that,
The energy expended by a bird per day

Differentiating with respect to F

Again differentiating with respect to F

Now set E'=0




Now

Since, E''>0 at F=2.387, So at F=2.387 , E has minimum value.
Therefore F=2.387 hours that minimizes energy expenditure.