0.5 is the winning proportion of getting head from the sample space and 0.2 is the proportion to roll a 5 (since no sample space or given for rolling) total Probability of getting head or rolling a 5 is 0.7
Explanation:
S={H1, H2, H3, H4, H5, T1, T2, T3, T4, T5}
Probability of getting head from the sample space

= 5 ÷ 10 = 1/2 or 0.5 = 50% ( head appears 5 times in a sample space)
Probability of rolling 5 from a 5 sided number cube
= 1 ÷ 5 = 0.2 or 20%
Probability of getting head or rolling a 5
since it's a Mutually Exclusive events
P(Head or rolling 5) = P(head ) + P(rolling 5)
= 5/10 + 1/5 = (5/10 × 1/5) = 5/10 +2/10 = 7÷10 = 0.7 or 70%
