104k views
2 votes
Bananas cost $1.50 per pound, and guavas cost $3.00 per pound. Kiran spends $12on fruit for a breakfast his family is hosting. Let b be the number of pounds of bananas Kiran buys and g be the number of pounds of guavas he buys.

User Cho
by
5.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:


\$1.50b+\$3g=\$12

Explanation:

Given:

Bananas cost $1.50 per pound,

Guavas cost $3.00 per pound.

Kiran spends $12 on fruit for a breakfast.

Let b be the number of pounds of bananas Kiran buys.

Let g be the number of pounds of guavas Kiran buys.

Question asked: ( omitted to asked here )

a. Write an equation relating the two variables.

Solution:

Cost of banana per pound = $1.50

Cost of banana for
b pound = $1.50
* b

Similarly, Cost of guavas per pound = $3.00

Cost of guavas for
g pound = $3.00
* g

Now,

Total money spent on fruits by Kiran = $12

Cost of banana for
b pound + Cost of guavas for
g pound = $12

The equation will be:-

$1.50
* b + $3.00
* g = $12


\$1.50b+\$3g=\$12

User Nauer
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.