232k views
1 vote
A galvanic cell based on these half-reactions is set up under standard conditions where each solutions is 1.00 L and each electrode weighs exactly 100.0 g. How much will the Cd electrode weigh when the non-standard potential of the cell is 0.03305 V?

2 Answers

2 votes

Answer:

The mass of Cd is 121.92 g

Step-by-step explanation:

The initial concentrations are:


nFe=(mass)/(molecular weight) =(100)/(55.845) =1.7906\\nCd=(100)/(112.411) =0.88959

Initially:

[Fe2+] = 1.7906[Cd2+] = 0.88959

After the reaction:

[Fe2+] = 1.7906 + x

[Cd2+] = 0.88959 - x

Eo = Ered - Eoxidation = (-0.403 - 0.441) = 0.038

The Nernst equation is:


E=0.038-(0.0592)/(2) log([Fe^(2+)] )/([Cd^(2+)] ) \\0.03305=0.038-0.0296log(1.7906+x)/(0.88959-x)

Solving for x:

x = -0.195

[Fe2+] = 1.7906 -0.195 = 1.5956

[Cd2+] = 0.88959 + 0.066 = 1.08459

Mass of Cd2+ = 1.08459 * 112.411 = 121.92 g

User Steph Rose
by
5.2k points
7 votes

Complete Question


Fe^(2+) + 2e^-----> Fe \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ E^0_(red) = - 0.441 V


Cd^(2+) + 2e^- -----> Cd \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ E^0_(red) = -0.403V

A galvanic cell based on these half-reactions is set up under standard conditions where each solutions is 1.00 L and each electrode weighs exactly 100.0 g. How much will the Cd electrode weigh when the non-standard potential of the cell is 0.03305 V?

Answer:

The mass is M= 117.37g

Step-by-step explanation:

The overall reaction is as follows


Cd^(2+) + Fe <========> Fe^(2+) + Cd

The reaction is this way because the potential of
Cd^(2+) \ reducing \ to \ Cd is higher than the potential of
Fe^(2+) \ reducing \ to \ Fe so the the Fe would be oxidized and
Cd^(2+) would be reduced

At equilibrium the rate constant of the reaction is


Q = (concentration \ of \ product )/(concentration \ of reactant )


= ([Fe^(2+)[Cd]])/([Cd^(2+)][Fe])

The Voltage of the cell
E_(cell) = E_(Cd^(2+)/Cd ) + E_(Fe^(2+) /Fe)

Substituting the given values into the equation


E_(cell) = -0.403 -(-0.441)


= 0.038V

The voltage of the cell at any point can be calculated using the equation


E = E_(cell) - (0.059)/(n_e) Q

Where
n_e \ is \ the \ number\ of\ electron

Substituting for Q


E = E_(cell) - (0.059)/(n_e) ([Fe^(2+)[Cd]])/([Cd^(2+)][Fe])

When E = 0.03305 V


E = E_(cell) - (0.59)/(n_e) (Fe^(2+))/(Cd^(2+))

Since we are considering the Cd electrode the equation becomes


E= E_(cell) - (0.059)/(n_e) [(1)/(Cd^(2+)) ]

Substituting values and making [
Cd^(2+)] the subject


[Cd^(2+)] =\frac{1}{e^{[(0.03305- 0.038)/((0.059 )/(2) )] }}


= 0.8455M

Given from the question that the volume is 1 Liter

The number of mole = concentration * volume

= 0.8455 * 1

= 0.8455 moles

At the standard state the concentration of
Cd^(2+) is =1 mole /L

Hence the amount deposited on the Cd electrode would be

= Original amount - The calculated amount

= 1 - 0.8455

= 0.1545 moles

The mass deposited is mathematically represented as


mass = mole * molar \ mass

The Molar mass of Cd
= 112.41 g/mol

Mass
= 0.1545 *112.41


= 17.37g

Hence the total mass of the electrode is = standard mass + calculated mass

M= 100+ 17.37

M= 117.37g

User Arijoon
by
5.1k points