111k views
1 vote
An emf is induced by rotating a 1207 turn, 20.0 cm diameter coil in the Earth's 4.13 10-5 T magnetic field. What average emf is induced, given the plane of the coil is originally perpendicular to the Earth's field and is rotated to be parallel to the field in 10.0 ms

User Nelissa
by
7.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

0.157 V

Step-by-step explanation:

Parameters given:

Number of turns, N = 1207

Diameter of coil = 20 cm = 0.2 m

Radius of coil, r = 0.2/2 = 0.1 m

Magnetic field strength, B =
4.13 * 10^(-5) T

Time interval, t = 10 ms =
10 * 10^(-3) = 0.01 s

The average EMF induced in a coil due to a magnetic field is given as:

EMF =
(- N * A * B)/(t)

where A = Area of coil

A = π
r^(2)

Therefore, EMF will be:


EMF = (- 1207 * 3.142 * 0.1^2 * 4.13 * 10^(-5))/(0.01) \\\\\\EMF = -0.157 V\\

User RyanKim
by
6.8k points