Answer:
$16,700
Step-by-step explanation:
The computation of net income is shown below:-
Total expense = Insurance + Maintenance + Utilities + Depreciation
= $8,000 + $800 + $1,800 + $4,000
= $14,600
Expense of rented unit = Total expense ÷ Units
= $14,600 ÷ 2
= $7,300
Here, we assume 2 units
Net income for reporting = Rental income - Expense of rented unit
= $24,000 - $7,300
= $16,700