Answer:
Cost applicable to the 20,000 is reported as part of inventory as current asset.
20,000 × 0.88 = $17,600
Step-by-step explanation:
Investment cost =$689, 920
Estimated capacity = 784,000 tonnes
Therefore, depletion cost per unit ;
Investment cost ÷ Estimated capacity
Depletion cost per unit = $689,920 ÷ 784,000 = $0.88
Assume 100,000 was mined and 80,000 was sold
Cost applicable to the 20,000 is reported as part of inventory as current asset.
20,000 × 0.88 = $17,600
Unit sold = 80,000 × 0.88 = $70,400