Answer:
$486,000
Step-by-step explanation:
Total production cost = Total fixed cost + Total variable cost
Fixed cost does not vary with production levels e.g. rent
Variable cost varies with production level e.g. wages of labour
When 50,000 toys are produced:
Fixed cost = $360,000 - $140,000 = $220,000
Variable cost per unit = $140,000 / 50,000 = $2.80
When 95,000 toys are produced, fixed cost would still be $220,000
Total variable cost When 95,000 toys are produced = 95,000 x $2.80 = $266,000
Total production cost = $220,000 + $266,000 = $486,000
I hope my answer helps you